Nosework to nowa dyscyplina kynologiczna wywodząca się z pracy psów policyjnych wyszukujących narkotyki, czy materiały wybuchowe. Sport ten wykorzystuje najczulszy psi zmysł jakim jest węch. Zadanie psa polega na znalezieniu i oznaczeniu próbek zapachowych. Pies, poza współpracą z przewodnikiem musi wykazać się także sporą samodzielnością.

O co chodzi w tym sporcie?

Nosework to sport, który nie wymaga dużej przestrzeni, torów, czy specjalistycznych akcesoriów. Podstawą jest tu próbka zapachu, czyli nasączony olejkiem zapachowym bawełniany patyczek zamknięty w metalowym, lub plastikowym pudełeczku z dziurkami. Taka próbka musi być przygotowana minimum 24 godziny przed zawodami. W Polsce wykorzystywane są olejki cynamonowy, pomarańczowy i goździkowy. Przed przystąpieniem do zawodów trzeba z psem zdać egzamin wstępny tzw. pre-discrimination. Podczas takiego egzaminu pies ma za zadanie w ciągu 3 minut wskazać zapach olejku w jednym z 12 kartonowych pudełek. Sposób oznaczania próbki zapachu jest dość dowolny, jednak nie może doprowadzić do zniszczenia próbki.
Psie sporty - Nosework - Piesologia
facebook.com/noseworkpolska/

Drużynu, które zeliczyły egzamin wstęny mogą brać udział w poważnych zawodach w kilku kategoriach:

 • NW – Exterior – poszukiwanie zapachu na świeżym powietrzu
 • NW – Interior – poszukiwanie zapachu w budynkach.
 • NW – Vehicles – poszukiwanie zapachu w pojazdach. 
 • NW – Water – poszukiwanie zapachu w wodzie. 
 • NW – Discrimination – czyli identyfikacja spośród innych zapachów, lub ich braku. 
 • NW – Master – najtrudniejsza kategoria, która łączy w
  sobie wszystkie elementy pozostałych klas, i zawiera dodatkowe
  utrudnienia. Mogą w niej wystartować tylko pary, które zaliczą wszystkie
  poziomy w każdej kategorii.
Dodatkowo każda kategoria ma trzy poziomy trudności. Na najłatwiejszym poziomie psy poszukują tylko jednego zapachu – olejku cynamonowego. Na drugim poziomie dochodzi kolejny zapach – olejek pomarańczowy. Na najtrudniejszym, trzecim poziomie, psy muszą sobie poradzić z odszukaniem wszystkich trzech zapachów. Stopniowo dodawane są też różnego rodzaju rozproszenia, a pies musi znaleźć co raz więcej próbek i to w co raz trudniejszych warunkach. Więcej szczegółów na temat każdej z kategorii i różnych poziomów trudności znajdziecie w regulaminie.

 

Historia nosework

Psie sporty - Nosework - Piesologia
dfwdogquest.com
Nosework to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa wywodząca się ze szkoleń psów policyjnych. Najstarszą organizacją zrzeszającą sympatyków tego sportu jest powstała w USA w połowie lat 2000 National Association of Canine Scent Work (NACSW), póżniej dołączyła się United Kennel Club (UKC) Nosework, oraz w 2013 roku kanadyjska Sport Detection Dog Association (SDDA). W Polsce niedawno powstała pierwsza organizacja zajmująca się tą dyscypliną sportu – Stowarzyszenie Nosework Polska. Pierwsze zawody odbyły się w naszym kraju 11.09.2016 r.

 

Dla kogo nosework?

Nosework to sport właściwie dla każdego. Nie ogranicza nas rasa psa, jego możliwości ruchowe, sprawność fizyczna, czy wiek. Regulamin dopuszcza start psów niepełnosprawnych, o ile nie odczuwają dyskomfortu podczas startu. W zawodach mogą też startować suki z cieczką, po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu do organizatorów.  Do testów pre-discrimination dopuszczone są psy powyżej 6 miesiąca życia, a do zawodów psy, które ukończyły 10 miesiąc życia. Górna granica wieku nie jest w regulaminie określona. Praca węchowa jest świetna dla psów starszych. Nie obciąża nadmiernie ich stawów, czy mięśni, za to stymuluje psi mózg i opóźnia procesy jego starzenia. Nosework to świetna aktywność dla psów lękowych, czy reaktywnych. Sport ten opiera się na dużej samodzielności psa, wzmacnia jego pewność siebie, ułatwia skupienie na zadaniu, pomaga wyciszyć nadpobudliwego psa.
Psie sporty - Nosework - Piesologia
smrtdog.com
Jeśli chodzi o drugi człon psio – ludzkiego duetu, to zawodnicy startujący w zawodach nie muszą być zrzeszeni w żadnym stowarzyszeniu, czy organizacji. Do zawodów dopuszczane są osoby niepełnoletnie, jeśli tylko posiadają pisemną zgodę swojego opiekuna prawnego. W zawodach nosework mogą również z powodzeniem startować osoby niepełnosprawne.

 

Linki

Stowarzyszenie Nosework Polska
National Association of Canine Scent Work
United Kennel Club – Nosework
Sport Detection Dog Association

Z cyklu “Psie sporty” przeczytasz też o:

Psie sporty – Dogtrekking 
Psie sporty – Coursing
Psie sporty – Wyścigi torowe chartów
Psie sporty – Próby pracy smyczy