Próby pracy smyczy to typowo polska forma charciej rywalizacji. Psy startują w parach lub trójkach zwanych smyczami. Charty w smyczy nie muszą być tej samej płci, czy rasy, ale powinny być własnością jednej osoby, lub dobrze się znać, by uniknąć rywalizacji między sobą. W próbach pracy nie chodzi bowiem o współzawodnictwo. Ocenia się przede wszystkim współpracę psów podczas biegu imitującego polowanie. Zadaniem psów jest pogoń za sztucznym zającem w naturalnym terenie. Na trasie biegu mogą znajdować się takie przeszkody jak zarośla, krzaki, czy rów z wodą.

O co chodzi w tym sporcie?

 

Psie sporty - Próby pracy smyczy
fotosik.pl
W próbach pracy smyczy chartów psy startują bez kagańców, czy czapraków. Właściciele psów wypuszczają je sami w odpowiednim momencie. Tu nie ma boksów i pomiaru czasu. Oceniane jest nie to, który pies dopadnie “zająca”, ale styl pracy całej smyczy. Podczas polowań zwykle jeden z chartów gonił zająca, drugi zaś biegł w pewnej odległości kontrolując kierunek ucieczki ofiary. Podczas prób pracy smyczy charty otrzymują noty za: ocenę ogólną, współpracę, zaciętość i odwagę, prawidłowe zdławienie wabika i brasok. Brasok to energiczny wyskok w celu pochwycenia wabika, często zakończony efektowną wywrotką psa.

 

Historia prób pracy smyczy

 

Psie sporty - Próby pracy smyczy
celerrimus.topcharty.net

 

W Polsce od wieków polowano z chartami na dworach szlacheckich. Polowania często budziły wiele emocji. Zakładano się o to, który pies pierwszy schwyta zdobycz. Głównymi ofiarami chartów były zające, sarny, lisy, czy wilki. Myśliwi jechali zwykle konno trzymając dwa lub trzy charty na długiej smyczy. Zamożniejsi mogli sobie pozwolić na utrzymanie szczwaczy, których zadaniem było trzymanie smyczy i puszczanie psów w odpowiednim momencie. Smycz przełożona była przez obroże w taki sposób, by myśliwy jednym ruchem mógł spuścić psy.
Psie sporty - Próby pracy smyczy
artyzm.com
Wielowiekowa polska tradycja polowań z chartami zaowocowała powstaniem prób pracy smyczy. Pierwsze próby odbyły się w Polsce w 1985 roku i są mniej lub bardziej regularnie organizowane do dziś. Najbardziej uroczyste próby pracy smyczy organizowane są podczas Biegów Świętego Huberta.

 

Dla kogo próby pracy smyczy?

 

Psie sporty - Próby pracy smyczy
fotosik.pl
W próbach pracy smyczy, w odróżnieniu od wyścigów torowych, czy coursingu, mogą startować psy bez licencji wyścigowej. Dopuszczone są wszystkie charty oraz niektóre psy z grupy V i psy nierodowodowe. Jednak właściciele psów muszą być członkami ZKwP. Psy mogą startować w próbach pracy smyczy po ukończeniu 12 miesięcy. Regulamin nie podaje górnej granicy wieku startujących psów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sport wymagający odpowiedniego przygotowania psychicznego i fizycznego psów.

 

Linki

Regulamin Pucharu Polski w Probach Pracy Smyczy Chartow
Regulamin Prób Pracy Smyczy Chartów

Z cyklu “Psie sporty” przeczytasz też o:

Psie sporty – Dogtrekking 
Psie sporty – Coursing
Psie sporty – Wyścigi torowe chartów