W jednym z wcześniejszych postów pisałam o coursingu, czyli wyścigach terenowych psów. Dziś przyszła pora na sport przeznaczony tylko dla chartów, czyli wyścigi torowe. Jest to sport bardzo widowiskowy. Najszybsze psy podczas wyścigu potrafią osiągać prędkość do 72km/h. Wyścigi chartów wywołują niestety też sporo kontrowersji związanych z hazardem i losem psów, które z różnych przyczyn musiały zakończyć karierę sportową. Niestety nadal są kraje, w których psy niezdolne do wygrywania kolejnych wyścigów są w brutalny sposób zabijane. W Polsce prowadzenie zakładów wyścigów torowych chartów jest bezwzględnie zabronione.

Psie sporty - Wyścigi torowe chartów
americanwhippetclub.net

 

O co chodzi w tym sporcie?

 

Psie sporty - Wyścigi torowe chartów
darrelluruski.photoshelter.com

Wyścigi torowe chartów odbywają się na specjalnie przygotowanym torze o nawierzchni trawiastej, lub piaszczystej. Psy w odróżnieniu do coursingu nie są puszczane z ręki, tylko startują ze specjalnych boksów. W każdym biegu  startuje do sześciu psów ubranych w kagańce i kolorowe czapraki z numerami. Z obowiązku noszenia kagańca zwolnione są jedynie charciki włoskie. Psy biegną za sztucznym wabikiem ciągniętym na lince po torze, lub po specjalnej szynie umieszczonej po wewnętrznej stronie toru. W zależności od rasy startujących psów regulamin przewiduje różne dystanse. Dla whippetów i charcików włoskich jest to 250 – 500m, a dla dużych chartów 250 – 900m.

 

Historia wyścigów torowych chartów

Psie sporty - Wyścigi torowe chartów
youtube.com

Historia wyścigów z udziałem chartów sięga XVII w. Za czasów panowania Jakuba I na Wyspach Brytyjskich opisywano zawody, w których dwa charty goniły żywego zająca. Później za panowania Elżbiety I opracowano pierwszy regulamin wyścigów chartów. Polowania z udziałem chartów zarezerwowane były dla szlachty i osób wysoko urodzonych. Z czasem wyścigi zyskały popularność w wielu krajach Europy. Apogeum popularności tego sportu przypada na wiek XX kiedy to masowo zaczęto obstawiać wyniki gonitw. Psi hazard był szczególnie rozwinięty w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA i Australii. Hodowlą psów sportowych zajęli się głównie ludzie nastawieni na szybki zysk. Priorytetem było wyhodowanie psów możliwie jak najszybciej biegających po torze. W ciągu dwunastu pokoleń, dzięki sztywnej selekcji i znaczącym modyfikacjom anatomicznym, udało się stworzyć psy, które biegały o 8% szybciej niż ich przodkowie. Znacząco pogłębiono kontowanie tylnych kończyn chartów, co jednocześnie przesunęło ich środek ciężkości i pogorszyło równowagę. Charty zostały przekształcone w “maszyny” do biegania po torze. Na całym
świecie powstają fundacje pomagające znlaeźć nowe domy chartom, które z różnych przyczyn musiały zakończyć swoją sportową karierę. W Polsce pierwsze wyścigi chartów zorganizowano w Poznaniu w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Prowadzenie zakładów jest w naszym kraju zabronione.

 

Dla kogo wyścigi torowe chartów?

 

Psie sporty - Wyścigi torowe chartów
urdogs.com

Jak już pisałam wcześniej wyścigi torowe przeznaczone są tylko dla chartów wpisanych do księgi rodowodowej uznawanej przez FCI. Jeśli chcecie, by wasz pies biegał w wyścigach torowych musi zdobyć odpowiednią licencję wyścigową. Mogą się o nią starać whippety i charciki włoskie, które ukończyły 15 miesięcy, oraz pozostałe charty po ukończeniu 18 miesięcy. Psy kończą swoją karierę wyścigową najpóźniej po ukończeniu 8 lat. Przyjęto, że pies który uzyskał licencję wyścigową może na jej podstawie bać również udział w biegach terenowych, natomiast pies posiadający licencję terenową nie może na jej podstawie brać udziału w wyścigach torowych. Należy pamiętać, że wyścigi chartów to bardzo specyficzny i wymagający psi sport dla prawdziwych pasjonatów. Psy muszą być odpowiednio przygotowane do biegów, by nie nabawiły się groźnych kontuzji.

 

Linki

 

 

Z cyklu “Psie sporty” przeczytasz też o:

 

Psie sporty – Dogtrekking 
Psie sporty – Coursing