Niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w seminarium organizowanym przez Wesołą Łapkę prowadzoną przez rumuńskeigo szkoleniowca Catalin’a Cornea. Najpierw kilka słów o samym prowadzącym, bo pewnie jego nazwisko niewiele wam mówi.
 Seminarium - Catalin Cornea. Praca z psami trudnymi.
Wszyscy uczestnicy seminarium
Catalin Cornea to
perfekcjonista, który zwraca uwagę na szczegóły. Kreatywny i
innowacyjny, dla którego praca z psami jest pasją. Z wykształcenia – psycholog. Ukończył
szkolenia i otrzymał certyfikaty uprawniające do szkolenia psów
policyjnych i dla straży granicznej
. W trakcie służby w
wojsku Catalin również pracował z psami. Był jednym z pionierów
zastosowania klikera w szkoleniu psów służbowych. W późniejszym okresie Catalin udzielał
się w wielu programach, pomagając osobom starszym odzyskać radość życia
dzięki psom. Tak powstał program „Animals make people smile”. Od 1999 roku Catalin regularnie
współpracował ze stacjami radiowymi i telewizyjnymi w Rumunii. Catalin opublikował także szereg artykułów w międzynarodowym periodyku „Dog Fancy”. Obecnie zajmuje się
rehabilitacją psów z problemami
, a także przygotowaniem psów do występów
w telewizji, reklamie i teatrze
. Jego specjalnością jest praca z psami
ekstremalnie agresywnymi wobec innych psów i ludzi.
 Seminarium - Catalin Cornea. Praca z psami trudnymi.
Catalin z agresywnym Goldenem
Seminarium podzielone było na dwie części: wykład, oraz praktyczne warsztaty z psami problemowymi. Wykłady były dla mnie dość rozczarowujące. Catalin przyznał, że jest przede wszystkim praktykiem, dlatego też podczas wykłądu o psach agresywnych i lękliwych mało było teorii. Oglądaliśmy głównie filmy z pracy Catalina z psami problemowymi. Filmy prezentowały stan „przed i po” terapii i są powszechnie dostępne w Internecie. Mnie jako trenera oczywiście najbardziej interesowało to, co działo się w trakcie szkolenia… Na szczęście po wykładach było sporo czasu, by dopytać Catalina o jego sposób pracy z trudnymi psami.

 

 Seminarium - Catalin Cornea. Praca z psami trudnymi.
Wykłady
Po części teoretycznej przyszła pora na praktykę. Na seminarium przyjechało kilku właścicieli z mniej lub bardziej problemowymi psami. Był rozpieszczony i uciekający od właścicielki amstaf, lękliwy kundelek, oraz kilka psiaków z problemami z agresją do ludzi i innych psów. Catalin na pracę z każdym psem nie mógł poświęcić więcej niż 20-30 minut, ciężko więc było spodziewać się jakichś „cudów” i ekstremalnych metamorfoz. Jednak pokazał nam kilka skutecznych metod pracy i kilka fajnych ćwiczeń, które zmieniały psiaki z małych potworków w chętnych do współpracy czworonogów.
 Seminarium - Catalin Cornea. Praca z psami trudnymi.
Praca z Daddym
Według Catalina sztuka tkwi w odpowiedniej komunikacji z psem. Stosuje on głownie komunikację dotykową i dużo pracuje używając smyczy. Jednym z podstawowych ćwiczeń jakie wykonywaliśmy było nauczenie psa, że presja smyczy oznacza, że psiak ma się skupić na właścicielu, a nie na swoich lękach, czy psach, które chce zagryźć. Nawet po krótkiej pracy z Catalinem większość psów reagowała znaczną poprawą zachowania.

 

 Seminarium - Catalin Cornea. Praca z psami trudnymi.
Praca z lękliwą suczką

 

Podczas seminarium miałam okazję poznać inne podejście do psów, oparte na wieloletnim doświadczeniu Catalina pracy z psami bezdomnymi, policyjnymi i problemowymi. Mogłam też przekonać się na konkretnych psich przykładach które metody są bardziej, a które mniej skuteczne. Nauczyłam się też jak ważne jest dobranie odpowiednich metod szkoleniowych do poszczególnych psów. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Już się nie mogę doczekać kolejnych warsztatów i seminariów z innymi szkoleniowcami. Nie ma nic lepszego niż wzajemna wymiana doświadczeń 😉