świadoma adopcja

Kilka dni temu miałam ogromną przyjemność odwiedzić fundację Rasowy Kundel. O jej istnieniu dowiedziałam się dzięki Kasi Gandor, z którą jakiś czas temu przeprowadziłam rozmowę o tym jak to jest być domem tymczasowym dla psa. Fundacja Rasowy kundel nie ma swojego schroniska i działa właśnie w oparciu o domy tymczasowe. Dzięki temu psiaki mają warunki zbliżone do tych panujących w domach stałych. Tymczasowi opiekunowie wiedzą też sporo o temperamencie, potrzebach i zwyczajach swoich podopiecznych. Zdecydowanie ułatwia to odpowiedni dobór domu stałego dla psa.

Czym jest świadoma adopcja?

Trzeba pamiętać, że decyzja o przygarnięciu do domu psa wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie innej istoty na wiele lat. Decyzja ta powinna być nieodwoływalna, bez względu na to jaki scenariusz zaplanuje nam życie. Powinniśmy być gotowi na to, że będziemy zmieniać miejsce zamieszkania, pracę, styl życia, być może w naszej rodzinie pojawią się dzieci… To wszystko nie powinno stanowić przeszkody w opiece nad psem, jeśli wszystko dobrze sobie przemyślimy i poukładamy przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji. Pisałam o tym więcej w poście 7 ważnych pytań, które musisz sobie zadać, zanim w domu pojawi się pies.

Podczas naszej rozmowy, właścicielka fundacji Rasowy Kundel, Dorota Perłowska, zwróciła uwagę na to, że świadoma adopcja to nie tylko świadomy dom stały, ale też odpowiedzialni ludzie, którzy psa wydają. To oni powinni zweryfikować osobę lub rodzinę, która chce danego psiaka zaadoptować. Odpowiedzialnością fundacji jest też dobranie osoby lub rodziny do danego psiaka. Dzięki temu unikamy nietrafionych adopcji i zwrotów psiaków. Obowiązkiem osób wydających psa jest też oznaczenie go czipem, wykastrowanie, by zapobiegać szerzeniu się bezdomności, oraz podpisanie umowy adopcyjnej z domem stałym. Bardzo ważna jest też edukacja nowych opiekunów psa i monitorowanie tego, jak psiak radzi sobie w domu stałym.

Świadoma adopcja Skiper
Skiper to aktywny pies w typie bordera, który po raz czwarty szuka stałego domu.

Jak wygląda procedura adopcyjna?

Każda fundacja czy schronisko ma swoją własną procedurę adopcyjną. W fundacji Rasowy Kundel po pierwszym kontakcie, zwykle przez internet, przychodzi czas na wypełnienie szczegółowej ankiety. Pozwala ona fundacji lepiej poznać potencjalny dom stały i trafniej dobrać dla niego psa. Taka ankieta ma też walor edukacyjny. Część osób w ogóle jej nie wypełnia lub w trakcie wypełniania dochodzi do wniosku, że nie są jeszcze odpowiednio przygotowani na adopcję psa.

Po wypełnieniu ankiety i doborze psa następuje zapoznanie w domu tymczasowym. Jest to czas, by poznać psa na żywo, porozmawiać z jego opiekunem i zastanowić się czy na pewno jest to odpowiedni pies dla nas i naszej rodziny. Po takim zapoznaniu fundacja wysyła mail z masą informacji odnośnie tego jak się przygotować na przyjęcie psa do domu. Na końcu następuje wizyta przedadopcyjna, podpisanie umowy z fundacją i przekazanie psa do nowego domu stałego.

Wybierając psa nie można się kierować jedynie jego wyglądem czy naszymi emocjami. W codziennym życiu ważniejsze będzie to jaki pies ma temperament i czy będziemy w stanie zaspokoić jego potrzeby. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że fundacja może dobrać dla nas innego psa niż sobie pierwotnie upatrzyliśmy w internecie. Może się też okazać, że fundacja w ogóle odmówi nam adopcji psa.

świadoma adopcja Gucio
Gucio to uroczy psiak w typie teriera, który choruje na miastenię. Również szuka odpowiedzialnego domu stałego.

Najczęstsze wyzwania domów stałych

Warto pamiętać o tym, że psy w schroniskach czy fundacjach to często psy po przejściach, z wieloma traumami i złymi doświadczeniami. Takie psy oprócz miłości wymagają też wprowadzenia jasnych zasad i coraz częściej pracy nad niepożądanymi zachowaniami pod okiem doświadczonego behawiorysty. Niestety nadal wiele osób oczekuje, że pies z wdzięczności za to, że go uratowaliśmy będzie zachowywał się tak jak tego oczekujemy. Jest to błędne założenie, które prowadzi tylko do nieporozumień i niepotrzebnej frustracji. Warto wiedzieć, że pies po przejściach zwykle nie wie jakie są nasze oczekiwania odnośnie jego zachowania. Dodatkowo złe doświadczenia z przeszłości mocno nadwątlają zaufanie do ludzi i często uniemożliwiają spokojne zachowanie w nowych dla psa sytuacjach.

Agresja

Do najtrudniejszych problemów z jakimi borykają się domy stałe należą te związane z agresją. Dorota przyznaje, że dla wielu opiekunów jest to główny powód oddania psa z powrotem do fundacji. Tylko nieliczne osoby dają psu drugą szansę i są gotowe popracować nad problemem pod okiem behawiorysty. Agresja u psów po przejściach wynika zwykle z niezrozumienia psiej komunikacji, słabej socjalizacji czy po prostu ze strachu. Na szczęście wszystkie te rzeczy można przepracować.

Inne częste problemy

Innymi często pojawiającymi się problemami, są te związane z lękiem separacyjnym, niszczeniem domu czy nadmierną reaktywnością i wyskakiwaniem do innych psów na spacerach. Co ciekawe Dorota twierdzi, że tego typu problemy w domach tymczasowych zwykle nie występują. Pojawiają się one dopiero w domach stałych, gdzie pies żyje w innym kontekście i na innych zasadach. Pokazuje to, że problem z zachowaniem często nie tkwi w samym psie, a raczej w warunkach jakie mu stworzymy.

Na szczęście świadomą i konsekwentną pracą dużo da się zmienić. Świadoma adopcja oznacza niepoddawanie się przy pierwszych napotkanych trudnościach, tylko szukanie rozwiązań. Przepracowanie z psem tych trudnych zachowań, jest obowiązkiem świadomego i odpowiedzialnego opiekuna psa. Zwykle praca pod okiem doświadczonego behawiorysty jest tu najlepszym rozwiązaniem. Do behawiorysty warto też zwrócić się profilaktycznie, gdy pies pojawi się w nowym domu lub gdy tylko pojawią się pierwsze problemy z zachowaniem. Nie ma co czekać, aż niepożądane zachowania się psu zgeneralizują i ugruntują.

Podczas naszej rozmowy Dorota porównała świadomą adopcję do wyprawy w góry. Jak chcemy iść w góry, to musimy się do tej wyprawy solidnie przygotować, żeby nie stracić życia. Z adopcją psa jest podobnie. Tylko tu na szali mamy życie zwierzaka. Jeżeli chcecie zobaczyć i posłuchać całej mojej rozmowy z Dorotą Perłowską z fundacji Rasowy Kundel, to zachęcam was do kliknięcia w link poniżej. Rozmawiamy o świadomej adopcji, o relacji pies – dziecko, oraz o Guciu i Skiperze, którzy nadal szukają swoich świadomych domów stałych i o wielu innych ciekawych sprawach.

Pomagamy

Jeżeli chcielibyście wesprzeć działania fundacji Rasowy Kundel, to tu znajdziecie link do naszej zbiórki. Nie ma co ukrywać, że utrzymanie i leczenie psiaków jest bardzo kosztowne, więc naprawdę każda wpłata się liczy. Dla osób, które zdecydują się wesprzeć naszą zbiórkę w ciągu najbliższego tygodnia (czyli do 11.10.2020) mam niespodziankę. Razem z Dorotą wybierzemy pięć osób, którym zaproponuję bezpłatną godzinną konsultację online. Podczas konsultacji odpowiem na wszystkie pytania odnośnie szkolenia czy wychowania waszego psiaka. Konsultacja odbywa się online, więc każdy kto ma dostęp do internetu może z niej skorzystać. Nie ma znaczenia czy mieszkacie w Polsce, czy na drugim końcu świata. Mam nadzieję, że mogę na was liczyć i, że wspólnie pomożemy bezdomnym psiakom.