sztuczka czołgaj

Czołganie się jest bardzo fajną sztuczką, która może urozmaicić wasze codzienne treningi z psem. Gdy już macie opanowane podstawy posłuszeństwa, warto co jakiś czas nauczyć psa nowego zachowania. Dzięki temu pies ma nowe wyzwanie. Ćwiczycie nie tylko jego ciało, ale też mózg.

Naukę czołgania najlepiej przeprowadzić na stabilnym, przyjemnym i nieśliskim podłożu. Pies może nie chcieć czołgać się po szorstkim asfalcie, betonie czy na chodniku. Z drugiej strony praca z psem na śliskim parkiecie czy kafelkach, może prowadzić do kontuzji ścięgien i stawów psa. Jeśli szkolicie psa podczas spacerów, naukę czołgania najlepiej rozpocząć na wystrzyżonym trawniku. Jeżeli zaś ćwiczycie z psem w domu, połóżcie na podłodze dywan lub wybierzcie pomieszczenie, które ma wykładzinę.

Etap 1 – Naprowadzanie smakołykiem

Naukę czołgania rozpoczynamy od położenia się psa na ziemi. Jeśli wasz psiak zna polecenie leżeć, możecie je wykorzystać. Jeżeli jeszcze nie umie kłaść się na polecenie słowne, możecie naprowadzić go na pozycję smakołykiem. W tym wpisie pokazuję dokładnie jak to zrobić.

Naprowadzam Hakera, by się położył

Następnie bierzemy smakołyk do ręki i kładziemy go nisko na ziemi, tuż przy nosie psa. Przesuwamy dłoń ze smakołykiem po ziemi w taki sposób, by pies pozostał w pozycji leżącej ale by wyciągnął głowę nisko do przodu. Każdy taki ruch psa zaznaczamy kilkerem lub krótkim dźwięcznym słowem „tak” i nagradzamy smakołykiem.

Naprowadzam Hakera, by zaczął się czołgać

Po kilku udanych próbach przesuwamy smakołyk odrobinę dalej tak, by pies musiał przesunąć się nieco do przodu. Każdy ruch łap zaznaczamy i nagradzamy smakołykiem. Jeżeli pies zaczyna wstawać oznacza to, że zbyt szybko przesuwacie smakołyk. Róbcie to dość wolno, trzymając dłoń cały czas blisko ziemi. Dzięki temu pies zacznie się podczołgiwać w kierunku smakołyka, a nie wstawać i do niego podchodzić.

Etap 2 – Naprowadzanie pustą ręką

Po kilku udanych powtórkach naprowadzania psa smakołykiem, warto spróbować wycofać go z dłoni. Trzymamy ją dokładnie tak samo jakbyśmy dalej trzymali w niej smakołyk, ale tym razem dłoń jest już pusta. Wykonujemy nią dokładnie taki sam gest jak poprzednio. Naprowadzamy w ten sposób psa nisko i do przodu. Gdy pies poprawnie wykona zadanie i zrobi choć jeden krok czołgając się, oczywiście chwalimy go i nagradzamy. Jeśli zaś psiak nie chce jeszcze podążać za pustą dłonią, wracamy do poprzedniego etapu nauki i naprowadzamy go smakołykiem. Pamiętajcie jednak, że im szybciej wycofacie naprowadzanie smakołykiem, tym lepiej.

Sztuczka czołgaj - naprowadzanie samym gestem

Etap 3 – Zwiększanie liczby kroków

Kolejnym etapem nauki jest zwiększenie liczby kroków, które wykonuje pies czołgając się. Aby to osiągnąć, wystarczy wydłużyć gest naprowadzający psa na czołganie. Tym razem nie nagradzamy go już za jeden krok. Czekamy aż psiak wykona przynajmniej dwa kroki czołgając się. Zaznaczamy to zachowanie i oczywiście nagradzamy. Gdy mamy już dwa kroki, prosimy psa o trzy i tak stopniowo zwiększamy liczbę kroków.

Pamiętajcie tylko, żeby od razu nie wymagać od swojego psa zbyt dużo. Jeżeli psiak ma problem z wykonaniem dwóch kroków, to nie oczekujcie, że nagle zrobi poprawnie pięć kroków. Jeśli będziecie zbytnio spieszyć się w waszych treningach, pies zacznie wykonywać tę sztuczkę niedbale, będzie wstawał lub w ogóle nie będzie chciał z wami pracować.

Etap 4 – Dodajemy polecenie słowne

Gdy pies naprowadzany samym gestem potrafi już wykonać kilka kroków czołgając się, warto podłożyć pod to zachowanie polecenie słowne np. „czołgaj”. Mówimy „czołgaj” po czym naprowadzamy psa dokładnie w ten sam sposób, co w poprzednim etapie nauki. Gdy pies wykona poprawnie zadanie, chwalimy go i nagradzamy.

Po jakimś czasie pies zacznie rozumieć, że słowo „czołgaj” zawsze poprzedza to ćwiczenie. Będzie wtedy można zacząć wycofywać gest dłonią i uczyć psa czołgania się na samo polecenie słowne. Aby to zrobić wydajemy polecenie „czołgaj” i naprowadzamy psa znanym mu już gestem. Jednak przy każdej kolejnej powtórce wykonujemy go mniej wyraźnie, jakby bardziej niedbale, aż w końcu nie wykonujemy go wcale. Pamiętajcie aby naprowadzanie psa gestem wycofywać stopniowo. Jeśli zobaczycie, że pies się gubi i nie wie co ma w danej sytuacji zrobić, pomóżcie mu jeszcze raz gestem. Również gdy psiak zacznie niedbale wykonywać ćwiczenie lub będzie popełniał błędy np. zacznie wstawać, warto na kilka powtórek wrócić jeszcze do bardziej dokładnego naprowadzania.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu będziecie już wiedzieć, jak nauczyć psa czołgania się. Dajcie znać w komentarzach jak wam poszło. Piszcie też jakie inne sztuczki chcielibyście zobaczyć na moim blogu?