Wiele psów potrafi wykonać podstawowe polecenia takie jak „siad” czy „leżeć”, jednak wykonują je dość opieszale. Jakby zastanawiały się czy współpraca z człowiekiem ma sens i czy opłaca się go słuchać. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by zwiększyć szybkość wykonywania poleceń przez psa. O jednym z nich chciałam wam dziś opowiedzieć.

Nagradzanie psa szarpakiem

Podczas treningów mamy kilka sposobów nagradzania psa. Oprócz pochwały słownej najczęściej stosuje się jedzenie i zabawę szarpakiem. Każdy pies jest inny i ma swój własny system motywacji. Trzeba więc pamiętać, by rodzaj nagrody dobierać indywidualnie do psa, jego predyspozycji i stopnia wyszkolenia. Jednak jeśli chcesz poprawić szybkość wykonywania poleceń przez psa, warto wykorzystać do nagradzania go szarpak.

szybkość wykonywania poleceń 5
Wektor uwielbia rozszarpywać swoją zabawkę.

Precyzja a szybkość wykonywania poleceń

Nagradzając psa jedzeniem możemy pracować nad precyzją wykonania danego polecenia. Smakołyk trzymany w dłoni umożliwia nam bardzo dokładne naprowadzenie psa na daną pozycję. Możemy więc nauczyć psa, by kładł się prosto lub by krzyżował przednie łapki. Możemy też nakierować go na pozycję siedzącą przed nami lub obok nas, tuż przy nodze. O ile jedzenie świetnie nadaje się do precyzyjnego naprowadzania psa na daną pozycję, to jeśli chcemy popracować nad szybkością wykonywania poleceń, zdecydowanie polecam nagradzanie szarpakiem. Podczas zabawy możemy całą energię psa, przekierować na szybkie wykonanie naszego polecenia.

Praca w dużym pobudzeniu

Pracując podczas treningów z szarpakiem wykorzystujemy instynkt łowiecki psa. Uczymy go więc wykonywać nasze polecenia przy wysokim pobudzeniu. Jest to bardzo praktyczna umiejętność, która przyda się podczas codziennych spacerów zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawi się kot, pies lub inne rozproszenie.

Alternatywa dla smakołyków

Nagradzanie psa szarpakiem może też być świetną alternatywą dla psich niejadków i alergików. Nie każdy pies musi być silnie zmotywowany na jedzenie. Są też psy, które ze względu na stan zdrowia nie mogą dostawać ulubionych smakołyków. Gdy pracujemy z psem, dla którego jedzenie nie jest atrakcyjną nagrodą, warto mieć inne opcje do wyboru.

Zanim zaczniesz trening z szarpakiem

Zanim rozpoczniecie naukę szybkiego siadu wasz pies powinien wykonywać polecenie „siad” na komendę słowną i na gest. Tu znajdziecie instrukcję krok po kroku jak nauczyć psa polecenia „siad”. Powinien też być silnie zmotywowany na szarpak i znać podstawowe zasady tej zabawy. Musi umieć puszczać zabawkę na polecenie „puść” i chwytać ją na polecenie „masz”. O tym, jak nauczyć psa prawidłowej zabawy szarpakiem pisałam na blogu już jakiś czas temu.

Ćwiczymy szybki siad

Gdy pies już zna polecenie „siad”, lubi zabawę szarpakiem i zna jej zasady, możemy zacząć naukę szybkiego siadu. Zabawę z psem rozpoczynamy tak jak zwykle, czyli uciekamy szarpakiem od psa i po chwili pozwalamy mu go złapać. Następnie szarpiemy się chwilę wykonując szerokie, poziome „ósemki”. Gdy pies „wkręci się” w zabawę i będzie mu ona sprawiała wyraźną radość prosimy go, by puścił szarpak. Gdy tylko to zrobi, wydajemy polecenie „siad”. W momencie, w którym pies wykona nasze polecenie mówimy „masz” i kontynuujemy zabawę w szarpanie.

szybkość wykonywania poleceń 1
Proszę Wektora, by puścił szarpak.

Bardzo ważne jest to, by wznowić zabawę gdy tylko pies usiądzie. Zależy nam bowiem na tym, by pies zrozumiał, że im szybciej usiądzie, tym szybciej pojawi się nagroda w postaci zabawy. Jeżeli będziemy przedłużać siad, pies może się sfrustrować i nie będzie chciał z nami dalej pracować. Nie nauczy się też szybszego wykonywania polecenia „siad”.

szybkość wykonywania poleceń 2
Następnie wydaję polecenie „siad”.

Pamiętajcie też, że przy tej zabawie nie zależy nam na precyzji wykonania polecenia. Nie zwracamy uwagi na to, czy pies usiadł poprawnie, równo itp. zależy nam tylko na szybkości wykonania polecenia. Nad precyzją pozycji, tak jak pisałam wcześniej, lepiej pracować przy użyciu smakołyków.

szybkość wykonywania poleceń 3
Gdy tylko Wektor usiądzie, natychmiast wznawiam zabawę z poleceniem „masz”.

Gdy pies nie siada

Wiele psów przy pierwszych powtórkach tej zabawy nie chce usiąść. Nie ma się im co dziwić. Zostały nauczone pewnego schematu zabawy szarpakiem i nagle im ten schemat zmieniamy. Na początku może więc pojawić się zdziwienie i lekkie zaskoczeni. Jeżeli pies po wypuszczeniu szarpaka nie wykonuje polecenia „siad” to możemy nieco mu pomóc gestem. Trzeba pamiętać, że większość psów dużo lepiej reaguje na naszą mowę ciała niż na słowa, które wypowiadamy.

szybkość wykonywania poleceń 4
Naprowadzam Hakera na pozycję „siad” gestem.

Innym rozwiązaniem może być naprowadzenie psa na pozycję siedzącą samym szarpakiem. Unosimy go wysoko nad głowę psa. Pies zadzierając głowę do góry w końcu wykona „siad”. W tym momencie od razu mówimy masz i kontynuujemy zabawę. Niektórym psom naprowadzanie szarpakiem bardzo ułatwia wykonanie tego ćwiczenia. Inne będą podskakiwały i próbowały złapać zabawkę. Dlatego metodę pracy z psem trzeba zawsze dobrać indywidualnie do jego możliwości, predyspozycji i stopnia wyszkolenia.

Radzę natomiast nie naprowadzać psa przy użyciu jedzenia. Pies będzie musiał pogryźć smakołyki i je połknąć. Może też zacząć węszyć w poszukiwaniu okruszków jedzenia na ziemi. Wszystko to sprawi, że cała energia uzyskana podczas zabawy zniknie. Pies się zdekoncentruje i na pewno nie przełoży się to pozytywnie na poprawę szybkości wykonywanych poleceń. Jeżeli wasz pies ma trudności podczas tej zabawy i nie siada na polecenie słowne czy gest, lepiej cofnąć się o krok w szkoleniu i jeszcze raz dokładnie przepracować sobie podstawy.

Dużo zabawy, mało ćwiczeń

Trzeba pamiętać, że celem naszej zabawy nie jest zabicie motywacji psa na szarpak, tylko poprawa szybkości wykonywania poleceń. Jeżeli podczas zabawy pies ledwo złapie zabawkę, a my od razu prosimy, by ją wypuścił i wykonał nasze polecenie, to taka zabawa będzie dla psa mało atrakcyjna. Najfajniejszą częścią zabawy jest pogoń oraz chwycenie i rozszarpywanie zabawki. Dlatego też podczas nauki szybkiego wykonywania poleceń trzeba pilnować, by ćwiczenie danej pozycji stanowiło 10-20% czasu zabawy. Resztę lepiej poświęcić na gonitwę i radosne szarpanie.

Szybkie leżeć

Oczywiście w ten sam sposób możecie nauczyć psa, by szybko i bez zawahania wykonywał polecenie „leżeć” czy „waruj”. Jedyne przed czym przestrzegam to zbyt szybkie wprowadzanie kilku różnych poleceń podczas jednej zabawy. Jeżeli ma zmianę będziecie prosić psa, by siadał i leżał to po jakimś czasie może w ogóle nie słuchać waszych poleceń, tylko losowo wykonywać wszystkie znane pozycje w nadziei, że uda mu się zgadnąć o co wam chodzi. Zdecydowanie lepiej jest więc ćwiczyć szybki siad i szybkie leżeć podczas osobnych sesji treningowych.

szybkość wykonywania poleceń 6
Pracujemy z Wektorem nad szybkim „leżeć”.

Dopiero gdy pies świetnie zna już tę zabawę można spróbować wprowadzić kilka różnych poleceń podczas jednej sesji szkoleniowej. Pamiętajcie tylko, że psy dość szybko uczą się tzw. łańcuchów zachowań. Jeżeli zawsze prosicie np. o „siad”, „leżeć” i na końcu o „stój”, to już po kilku powtórkach pies może zacząć prezentować te wszystkie pozycje jedna po drugiej. Czyli gdy tylko powiecie „siad” pies usiądzie, położy się i po chwili wstanie. Jeśli nie chcecie nauczyć waszego psa łańcucha zachowań, lepiej za każdym razem zaskakiwać go kolejnością poleceń. Dzięki temu będzie musiał uważniej słuchać, czego od niego oczekujecie i nie będzie zgadywał o co wam chodzi. Jeżeli na jakimkolwiek etapie treningu pies zacznie się gubić lub jakość wykonywanych poleceń zacznie się pogarszać, lepiej wrócić do podstaw i ćwiczeń w niższym pobudzeniu każdą pozycję osobno.