Test Tickless

Ponad miesiąc temu dostałam do przetestowania zawieszki przeciw kleszczom TickLess. Pisałam już o nich jakiś czas temu w artykule „Kleszcze atakują – pięć sposobów jak się przed nimi bronić”. Cieszę się, że teraz mogłam je przetestować i podzielić się z wami moją opinią. Do testów dostałam model TickLess Pet, TickLess Pet MINI oraz TickLess Home. Jednak zanim je dokładniej omówię, warto wiedzieć, jak te zawieszki w ogóle działają.

Jak działają zawieszki TickLess?

Zarówno zawieszki, jak i wtyczki do gniazdka TickLess działają na podobnej zasadzie. Urządzenia te emitują impulsy ultradźwiękowe o częstotliwości 40 kHz. Są one nieszkodliwe dla ludzi czy psów. Po włączeniu zawieszki, gdy przyłoży się ją blisko do ucha, słychać ciche tykanie. Jednak nie zauważyłam, żeby moje psy zwracały na ten dźwięk jakąkolwiek uwagę. Impulsy ultradźwiękowe, emitowane przez zawieszki, uniemożliwiają prawidłowe działanie narządu Hallera u kleszczy. Narząd ten występuje na stopach pierwszych odnóży kleszczy i jest swoistym narządem węchu. Wykrywa też bodźce mechaniczne. Przypuszczalnie reaguje również na zmiany wilgotności i temperatury. Jednym słowem bez sprawnie działającego narządu Hallera kleszcz nie jest w stanie namierzać swoich ofiar i skutecznie żerować. Co ciekawe pchły posiadają podobny narząd zmysłu co kleszcze. Tak więc zawieszki TickLess działają zarówno na kleszcze, jak i pchły.

Test Tickless - narząd Hallera u kleszcza
Narząd Hallera u kleszcza

Impulsy ultradźwiękowe nie działają na kleszcze czy pchły odstraszająco ani ich nie zabijają. Utrudniają im natomiast namierzenie żywiciela. Stosując zawieszki TickLess, nie możemy się więc spodziewać, że nie znajdziemy kleszcza chodzącego po nas czy po naszym psie. Jeśli wejdziemy w trawę czy krzaki pełne kleszczy, to najpewniej część z nich znajdzie się na naszym ubraniu i będzie po nas chodzić. Urządzenie powinno jednak uniemożliwić pasożytom żerowanie, a przez to również przenoszenie groźnych chorób.

TickLess Pet

To jajowata zawieszka o długości około 3,5 cm, którą możemy przymocować psu do szelek czy obroży. Daje ona ochronę przed kleszczami czy pchłami w promieniu około 1,5 m. Po wyciągnięciu zawleczki urządzenie uruchamia się i działa bez przerwy przez 8-10 miesięcy. Zawieszki TickLess Pet nie możemy więc wyłączyć. Zawarta w urządzeniu bateria jest jednorazowa i niewymienna. Możemy sprawdzić naładowanie baterii, naciskając szary przycisk. Gdy bateria jest naładowana i urządzenie działa, dioda znajdująca się za kratką będzie migać.

TickLess Pet MINI

To mniejsza zawieszka od modelu TickLess Pet, która emituje silniejszy sygnał. Dzięki temu zyskujemy ochronę w promieniu około 2,5 m. Można ją przymocować do obroży o szerokości 10 – 20 mm lub do swoich butów za pomocą gumek, które otrzymujemy wraz z urządzeniem. Zawieszki TickLess mogą równie dobrze chronić przed kleszczami psy, jaki i nas 🙂 Dzięki swojej wielkości oraz solidnemu mocowaniu model TickLess Pet MINI sprawdzi się lepiej u psów małych i miniaturowych niż model TickLess Pet. Dużym plusem modelu TickLess Pet MINI jest też akumulator, który można wielokrotnie ładować poprzez kabel micro USB. Pełne naładowanie zajmuje około 3h. Aby włączyć urządzenie, wystarczy przytrzymać szary przycisk przez 2-3 sekundy, aż pojawi się długie mignięcie czerwonej diody. Oznacza ono, że zawieszka została włączona i będzie działać do rozładowania akumulatora, czyli około 20 dni. Nie można jej wyłączyć, można natomiast sprawdzić, czy urządzenie działa, wciskając szary przycisk. 4 mignięcia czerwonej diody informują, że urządzenie jest aktywne. Zawieszka TickLess Pet MINI posiada też funkcję nocnej lokalizacji. Po przytrzymaniu przycisku czerwona dioda zaczyna intensywnie migać. Pomaga to zlokalizować psa w ciemności. Miganie to można wyłączyć po ponownym przytrzymaniu szarego przycisku.

TickLess Home

TickLess Home to urządzenie, które ma nas chronić przed kleszczami i pchłami, które znalazły się w domu. Zawsze możemy wnieść pasożyty na ubraniu. Również nasze psiaki mogą przynieść nieproszonych gości na swojej sierści do domu. Ochrona domu przyda się szczególnie jeśli pozwalacie psiakom wchodzić na meble i śpicie z nimi w jednym łóżku. TickLess Home zaczyna działać po włożeniu go do gniazdka i daje ochronę na obszarze około 30 m2. Trzeba tylko uważać, by nie zakrywać urządzenia np. meblami. Może to ograniczać swobodną emisję ultradźwięków i zmniejszać skuteczność urządzenia.

Skuteczność TickLess

Aby TickLess mógł działać poprawnie, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim, aby odpowiednio emitować ultradźwięki, urządzenie nie może być zasłonięte. Zaleca się więc, by nie chować go sobie do kieszeni, tylko raczej przyczepić np. do butów. W przypadku psów najlepiej przyczepić zawieszkę do obroży lub szelek. Należy jednak uważać, by zawieszka nie została przysłonięta przez sierść, zwłaszcza jeśli macie puchatego psiaka. Tu zamocowanie zawieszki do szelek na plecach może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Należy też uważać na większe zabrudzenia np. błotem, które mogą utrudnić emitowanie ultradźwięków. W przypadku zabrudzenia zawieszki najlepiej wyczyścić ją po prostu zwykłą szmatką. Stosując wtyczkę do kontaktu TickLess Home, również nie można zakrywać jej meblami.

Zawieszki TickLess nie są wodoodporne. Wilgoć czy niewielkie zachlapanie nie powinny uszkodzić urządzenia, ale nie można ich zamaczać. Ponieważ moje psy uwielbiają pływać i w sezonie wiosenno-letnim niemal na każdym spacerze zaliczają kąpiel, wymyśliłam proste rozwiązanie. Zawieszki przyczepiłam do obroży, które na czas pływania po prostu psom zdejmowałam. Dzięki temu zawieszki nie zostały zamoczone i cały czas dzielnie pracują, a moje psy miały frajdę z kąpieli.

Test Tickless - Wektor i Haker

Skuteczność zawieszek TickLess była badana na Uniwersytecie w Mediolanie oraz przez VCA Animal Hospitals, która prowadzi ponad 1000 szpitali dla zwierząt w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W obu przypadkach skuteczność urządzeń została oceniona na ponad 90%. Przez ponad miesiąc testowania zawieszek TickLess zarówno po mnie, jak i po moich psach chodziło parę kleszczy, ale na szczęście żaden się nie wbił. Czy to oznacza, że mogę całkowicie przestać przejmować się kleszczami? Oczywiście nie. Trzeba pamiętać, że żaden dostępny obecnie na rynku produkt czy to w postaci tabletek, obroży, kropli spot-on, sprayów czy środków naturalnych nie daje nam 100% gwarancji, że nie złapiemy choroby odkleszczowej. Dlatego po każdym spacerze przeglądajcie starannie zarówno siebie, jak i wasze psy.

Podsumowanie

Największą zaletą zawieszek TickLess jest dla mnie to, że w odróżnieniu od innych produktów dostępnych na rynku, nie wykorzystują środków chemicznych. Dzięki temu nie uczulają i są bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą używać środków chemicznych do walki z kleszczami. Warto pamiętać, że substancje aktywne zawarte w preparatach przeciw kleszczom nie są obojętne dla nas, naszych psów, czy środowiska. Wiele substancji zawartych w produktach przeciw kleszczom jest toksyczna nie tylko dla nich, ale też dla ptaków, wodnych bezkręgowców, pszczół i innych owadów.

Ostatnio głośno było o obrożach stosowanych przeciw kleszczom w USA, gdzie zgłoszono 1 700 zgonów zwierząt i ponad 900 incydentów z udziałem ich opiekunów. Również w przypadku popularnych tabletek przeciw kleszczom ich użytkownicy zgłaszają szereg skutków ubocznych takich jak między innymi biegunki, wymioty, brak apetytu, ślinotok, świąd, wypadanie włosów czy drgawki. Sporadycznie zdarzają się też zgony psów, które mogą być związane ze stosowaniem tabletek przeciw kleszczom. Mimo to Europejska Agencja Leków dopuściła tabletki do stosowania w Unii Europejskiej uznając, że korzyści wynikające z ich stosowania przewyższają ryzyko.

Warto też wiedzieć, że zarówno tabletki, jak i obroże, krople czy spraye działają, dopiero gdy kleszcz zacznie już żerować. Oznacza to, że pomimo stosowania tych wszystkich zabezpieczeń istnieje szansa przeniesienia choroby odkleszczowej na nas czy naszego psa.

Ostatni temat, to cena. Zawieszki TickLess Pet kupicie obecnie za 109zł, a TickLess Pet MINI i TickLess Home za 179zł. Gdybyście chcieli przetestować zawieszki TickLess na sobie i swoich psach mam dla was niespodziankę. Przez najbliższy tydzień, czyli do 5.07.2021 wpisując kod LATO21, uzyskacie 20% rabatu.

Aby skorzystać z rabatu, wystarczy wejść na tę stronę i wpisać w koszyku kod promocyjny.

Jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób zabezpieczacie siebie i swoje psiaki przeciw kleszczom? Testowaliście już może zawieszki TickLess? Jestem ciekawa waszych opinii.


Artykuł ten powstał we współpracy z dystrybutorem zawieszek Tickless.


Źródła

1. Hettinger J. 2021 „Watchdog group petitions EPA to ban Seresto pet collar after thousands report harm” USA Today.

2. Raporty Europejskiej Agencji Leków w sprawie tabletek przeciw kleszczom Bravecto