ubranka dla psa

Gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać wymieniamy garderobę z letniej na zimową. A co z naszymi psami? Większość z nich również zmienia sierść w zależności od panujących na zewnątrz temperatur. Czy jednak wystarczy im sama sierść? Czy może trzeba pomyśleć o ubranku na zimę? Dziś postaram się odpowiedzieć na pytania dla jakich psów ubranka są wskazane, jak dobrać odpowiednie ubranko do potrzeb psa oraz jak przyzwyczaić go do noszenia ubranka.

Dla jakich psów ubranka.

Część osób uważa, że ubranka dla psów to fanaberia ich właścicieli, bo przecież psy od tysięcy lat musiały sobie radzić w różnych warunkach atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że od jakiegoś czasu sprowadzamy do naszego dość chłodnego klimatu psy, które hodowane były w znacznie cieplejszych warunkach i ich organizmy nie są przystosowane do przetrwania zimy. Myślę tu o psach bezwłosych takich jak nagie psy peruwiańskie, meksykańskie czy bezwłosa odmiana grzywaczy chińskich. Dla tych wyjątkowych ras ubranka zimą są wręcz koniecznością. Warto też pomyśleć o dodatkowej ochronie przed mrozem dla psów, które posiadają krótką sierść bez podszerstka. To właśnie gęsty podszerstek zapewnia psom izolację termiczną. Ubranka wskazane są też dla psiaków o smukłej budowie ciała takich jak np. charty. Nie gromadzą one wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej pod skórą, by stanowiła ona skuteczną ochronę przed zimnem. Szczególnie narażone na wyziębienie są również psy ras małych i miniaturowych. Trzeba też pamiętać o szczeniakach, psach starszych oraz chorych. One też szybciej się będą wyziębiać. Jeśli nie jesteś pewien czy twojemu psu potrzebne jest ubranko, wystarczy go poobserwować podczas spaceru. Jeśli trzęsie się, kuli lub podnosi przednią łapkę oznacza to, że jest mu zimno i warto pomyśleć o ciepłym okryciu.

ubranka dla psa
Grzywacz chiński odmiana bezwłosa (wikipedia.org)

Jak wybrać ubranko?

ubranka dla psa
Ubranko w jaskrawym, żółtym kolorze może powodować nadmierną ciekawość lub nawet agresję wśród innych psów.

Przede wszystkim kieruj się potrzebami twojego psa, a nie swoim prywatnym gustem. Wiem, że czasem może to być trudne, bo producenci prześcigają się w co raz to nowych kolorowych i świecących modelach, które mają przyciągnąć nasz wzrok. Pamiętaj jednak, że kupujesz ubranko dla swojego psa, a nie dla siebie. Zwróć więc przede wszystkim uwagę na to, czy ubranko będzie dla psa wygodne. Nie powinno krępować jego ruchów, zarówno podczas biegania, zabaw z innymi psami jak i podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dlatego dobrze by było, gdyby łapy oraz okolice ogona zostały odkryte. Pamiętajmy też, że psy komunikują się ze sobą między innymi poprzez tzw. mowę ciała. Istotne jest tu ustawienie ogona, uszu, głowy itp. Jeśli przykryjemy psa szczelnie ubrankiem, nie będzie mógł się komunikować z innymi psami i może być przez nie odbierany jako coś dziwnego. W najlepszym wypadku inne psy będą podchodziły i starannie obwąchiwały takiego niecodziennie wyglądającego psiaka. W najgorszym wypadku mogą się go przestraszyć, a nawet zaatakować. Jeśli nie chcesz, żeby twój pies był narażony na tego typu sytuacje wybierz strój, który nie będzie zakrywał głowy, ogonka i łap psa. Pamiętaj też, że psy dobrze widzą kolor żółty i niebieski. Najlepiej więc zdecydować się na ubranko w jakimś bardziej neutralnym kolorze.

ubranka dla psa
Ubranka z dziwnymi wypustkami zakrywające uczy czy ogon utrudniają komunikację pomiędzy psami. Tak ubrany pies może się łatwo stać ofiarą ataku innego psa.

Oczywiście model i rozmiar ubranka musi być dobrze dopasowany do gabarytów twojego psa. Ubranko nie może być zbyt luźne, bo będzie przemieszczać się w czasie spaceru i nie będzie dla psa wygodne. Trzeba też pamiętać o podstawowych jego funkcjach. Powinno posiadać warstwę ogrzewającą psa oraz warstwę nieprzemakalną. Dobrze by było, gdyby posiadało też „oddychającą” membranę. Zwykły sweterek zrobiony na drutach może wyglądać uroczo, jednak gdy przemoknie, będzie nam dodatkowo wyziębiał psa. Zwróć uwagę z jakiej jakości materiałów wykonane jest ubranko i czy łatwo będzie utrzymać je w czystości. Dobrze jeśli strój dla psa zawiera jakieś elementy odblaskowe. Dzięki temu psiak będzie lepiej widoczny po zmroku. Sprawdź też, czy wybrane przez ciebie ubranko nie ma metalowych elementów takich jak zatrzaski, guziki czy suwaki, które mogłyby bezpośrednio dotykać skóry psa. Takie metalowe elementy przy niskich temperaturach mogą powodować bolesne odmrożenia. Zwróć też uwagę na to, czy uda ci się podpiąć smycz do obroży lub szelek, gdy pies jest ubrany. Dobre ubranko powinno mieć specjalne otwory, przez które możemy przełożyć smycz.

ubranka dla psa
Sweterki nie sprawdzą się na deszcz czy śnieg. Mokre ubranko jeszcze szybciej wyziębi psa.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia ubranka?

Gdy już zdecydowaliśmy się na ubranko i wybraliśmy odpowiedni dla naszego psa model, trzeba poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie psa do noszenia ubranka. Trzeba to robić stopniowo nie zmuszając do niczego psa. Ostatecznie chcemy, by pies pozytywnie kojarzył sobie swój nowy strój i by chętnie wychodził w nim na spacer. Pierwszym etapem jest pokazanie psu ubranka i pozwolenie mu na dokładne obwąchanie nowego przedmiotu. Jeśli twój psiak w ogóle nie jest nim zainteresowany, możesz położyć je na ziemi i rozsypać dookoła smakołyki. Psiak nie tylko podejdzie do nowego przedmiotu, ale też zacznie go sobie pozytywnie kojarzyć. Nagradzaj psa za każdą próbę zbliżenia się do ubranka czy powąchania go. Jeśli psiak zaznajomił się już z nowym strojem i pozytywnie go sobie skojarzył, możesz zachęcić go, by przełożył głowę przez ubranko. Pamiętaj, że to pies ma przełożyć głowę, nie rób nic na siłę. Przygotuj sobie smakołyki i naprowadzaj nimi spokojnie psa nagradzając go za wkładanie głowy co raz dalej.

Niektóre psiaki są bardzo wrażliwe na dźwięki i reagują strachem na odgłos zapinania nap czy zatrzasków. Warto więc psiaka na te dźwięki odwrażliwić. Przygotuj sobie ulubione smakołyki psa. Zapnij zatrzask i w tym samym momencie wydaj psu smakołyk. Po kilku powtórkach powinien pozytywnie skojarzyć sobie ten dźwięk. Dopiero w momencie, w którym pies nie boi się ubranka, dźwięku zatrzasku i sam chętnie przekłada głowę przez ubranko, możesz je psu założyć. Najlepiej zrobić to w miejscu, w którym pies czuje się bezpiecznie np. w domu. Niektóre psiaki na początku dość dziwnie czują się w nowym stroju i boją się w nim poruszać. Porozrzucaj po podłodze smakołyki i zachęć psa, by zaczął ich szukać. W ten sposób nieco się ośmieli i zacznie się przyzwyczajać do poruszania się w nowym stroju. Jeśli pomimo twoich starań pies nie chce chodzić czy biegać w ubranku upewnij się, że dobrałeś dobry model, który jest wygodny dla psa i nie krępuje jego ruchów. Dopiero gdy pies swobodnie porusza się w ubranku w domu możesz pomyśleć o wyjściu na spacer.