Zima nie jest najlepszym czasem dla psich łap. Niskie temperatury oraz chodzenie po śniegu, czy lodzie może powodować wysychanie i pękanie skóry na opuszkach psich palców. W taką popękaną skórę łatwo wnika woda wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Jeżeli mieszkacie w miejscu, gdzie chodniki posypywane są solą, to będzie ona wnikać w małe ranki na psich łapach, powodując ból. Zimą często można zaobserwować psiaki, które próbują zlizać sobie sól z łapek, co oczywiście nie jest zbyt zdrowe. Inne psiaki siadają lub kładą się, odmawiając dalszego spaceru lub idą niechętnie, kulejąc na bolącą łapkę.

Prostym i tanim rozwiązaniem stosowanym przez niektórych opiekunów psów jest smarowanie łapek wazeliną. Czy jednak na pewno jest to dobry pomysł? W Internecie można znaleźć masę różnych mitów na temat stosowania wazeliny dla psów. Można na przykład wyczytać, że nie wolno stosować wazeliny na psie łapki zimą, bo może powodować odmrożenia. Radzi się natomiast, by stosować ją po spacerze, bo dobrze się wchłania i nawilża skórę psa. Niektórzy ostrzegają też przed kancerogennością wazeliny. Jak jest naprawdę? Za chwilę ci opowiem i rozwieję wszelkie mity związane ze stosowaniem wazeliny dla psów. Najpierw jednak warto wiedzieć, czym w ogóle jest wazelina i jakie ma właściwości.

Czym jest wazelina?

Wazelina jest bezwonną, nierozpuszczalną w wodzie mazistą substancją. Powstaje jako produkt uboczny podczas procesu rafinacji ropy naftowej i składa się z mieszaniny węglowodorów parafinowych. Ze względu na stopień oczyszczenia wazelinę można podzielić na trzy rodzaje:

  • wazelina techniczna – nieoczyszczona, ma kolor brązowy. Stosowana jest jako smar i środek zabezpieczający przed korozją.
  • wazelina żółta – oczyszczona, stosowana jest głównie w farmacji.
  • wazelina biała – ponownie oczyszczona wazelina żółta, również stosowana w farmacji.
  • wazelina kosmetyczna – wazelina biała z dodatkami barwników i substancji zapachowych.

Na psie łapki najlepiej sprawdzi się podwójnie oczyszczona wazelina biała. Można też stosować wazelinę żółtą. Nie polecam natomiast wazeliny technicznej ani kosmetycznej. Dodatkowe barwniki i substancje zapachowe mogą uczulać psa.

Czy wazelina powoduje odmrożenia?

Jeżeli chcemy używać wazeliny, by chronić łapki naszego psa przed solą, śniegiem i lodem to lepiej, żeby nie powodowała ona odmrożeń. Tymczasem w Internecie łatwo można znaleźć informacje, jakoby wazelina zawierała w sobie wodę, która zamarzając na psich łapkach, może powodować odmrożenia. Czy to prawda?

Istnieje tzw. wazelina hydrofilowa, przyciągająca cząsteczki wody. Jest to mieszanka wazeliny białej, cholesterolu, alkoholu stearylowego i wosku białego. Ma ona dużą zdolność do wiązania wody, więc nie powinna być stosowana na psie łapki zimą. Wazelina hydrofilowa jest dość rzadko wykorzystywana w farmacji. Można ją znaleźć w maści kamforowej czy maści z tlenkiem cynku.

Jednak zakładam, że nie takimi maściami chcecie smarować łapek waszego psa. Czysta wazelina, bez dodatków, nie rozpuszcza się w wodzie i nie zawiera w sobie wody. Ma wręcz właściwości hydrofobowe, czyli odpycha od siebie cząsteczki wody. Stanowi więc dla skóry psa dobrą barierę ochronną przed śniegiem czy lodem. Stosując czystą wazelinę, żółtą czy białą, nie doprowadzicie do odmrożeń skóry psa. Należy jednak uważać na różne mieszanki wazeliny z innymi substancjami, które mogą zmieniać jej pierwotne właściwości.

Czy wazelina łatwo się wchłania i nawilża skórę?

W Internecie można też znaleźć informacje, że wazelina dobrze sprawdzi się po spacerze, bo łatwo się wchłania i nawilża skórę na psich łapkach. Nie jest to zgodne z prawdą. Wazelina nie wchłania się poprzez skórę. To właśnie ta jej właściwość sprawia, że znajduje tak szerokie zastosowanie w farmacji. Oczywiście, gdy posmarujemy psie poduszki wazeliną, to z czasem zacznie nam ona znikać. Jednak będzie to spowodowane mechanicznym ścieraniem wazeliny z łap podczas chodzenia czy wylizywaniem jej, a nie tym, że wchłonęła się przez skórę.

Mitem jest też to, że wazelina ma działanie nawilżające. Po nałożeniu na skórę wazelina tworzy warstwę okluzyjną, która zapobiega ucieczce wody ze skóry. Oznacza to, że wazelina sama z siebie nie nawilża skóry, a raczej ją natłuszcza.

Czy wazelina powoduje nowotwory?

Niektórzy obawiają się stosowania wazeliny ze względu na jej ropopochodne pochodzenie. Podejrzewają ją o toksyczność lub nawet o rakotwórczość. Trzeba jednak wiedzieć, że wazelina sprzedawana w aptekach czy drogeriach do użytku dla ludzi jest substancją wysoko oczyszczoną i dokładnie przebadaną. Firmy kosmetyczne używające wazeliny muszą dokładnie znać proces jej rafinowania. Muszą też udowodnić, że stosowana przez nie substancja jest bezpieczna. Nie ma żadnych badań naukowych, które wskazywałyby na rakotwórczość oczyszczonej wazeliny, a jest to substancja stosowana już od 1872 roku.

Czy stosować wazelinę na psie łapy?

Jeżeli wasz psiak nie zlizuje sobie wazeliny z łapek, to spokojnie możecie ją stosować. Zwykła biała wazelina kupiona w aptece czy w drogerii jest bezpieczna dla psów, nie powoduje odmrożeń, ani alergii i nie przyczynia się do rozwoju nowotworów. Trzeba jednak pamiętać, że wazelina nie nawilży nam skóry na psich opuszkach, tylko ją natłuści. A tłusta warstwa będzie miała tendencję do ścierania się z czasem i nie zapewni dobrej ochrony zwłaszcza przy dłuższym spacerze.

Można też stosować inne środki przeznaczone do ochrony psich łap przed czynnikami zewnętrznymi. Na rynku mamy do wyboru całą masę kremów, maści i wosków. Ważne tylko, by dokładnie czytać ich składy. Gotowe preparaty często zawierają barwniki, konserwanty czy aromaty, które mogą uczulać naszego psa. Zawsze trzeba mieć też na uwadze, że pies może zlizać pewną ilość preparatu. Dlatego trzeba wybierać substancje bezpieczne dla psa. Podobnie jak w przypadku wazeliny, również inne mazidła na psie łapy będą miały tendencje do ścierania się z czasem. Nie zapewnią więc pełnej ochrony przed śniegiem, lodem i solą podczas dłuższego spaceru. Minusem gotowych preparatów jest też ich cena, która zwykle kilkukrotnie przewyższa cenę czystej wazeliny.

Czy mamy alternatywę dla wazeliny i innych środków przeznaczonych do ochrony psich łap?

Alternatywą dla wazeliny i innych środków przeznaczonych do ochrony psich łap przed czynnikami zewnętrznymi są buty dla psa. Można je kupić w wielu sklepach zoologicznych zarówno stacjonarnych, jak i online. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materiałów, z których takie buty są wykonane oraz oczywiście odpowiednich rozmiarów butów dla naszego psa. Buty świetnie chronią łapki psa przed śniegiem, lodem czy solą. Jednak chodzenie w butach nie jest dla psów czymś naturalnym. Dlatego trzeba poświęcić trochę czasu, by na spokojnie przyzwyczaić psa do zakładania butów i do chodzenia w nich najlepiej najpierw po domu.

Jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób wy chronicie łapy waszych psiaków zimą?