Wybraliśmy już rasę psa, przyszła więc kolej na wybór hodowli. Tylko jak się za to zabrać?

Według mnie warto zajrzeć na fora internetowe i poczytać o rasie i o hodowlach. Dobrze jest też przejść się na wystawę psów i poznać hodowców oraz ich psy osobiście. W związku z tym, zajrzałam na międzynarodową wystawę, która odbyła się w Warszawie 12-13.07.2014, by wybadać, co w trawie piszczy…

jak wybrać hodowlę 1
jak wybrać hodowlę 2

Gdy zdecydowałam się już na psa i wybrałam wyżła weimarskiego, weszłam na stronę klubową rasy (klub.weimaraner.pl) Większość ras ma takie klubowe strony, lub fora, na których można zdobyć wiele przydatnych informacji. Ja sprawdziłam jakie hodowle planują mioty pod koniec 2014 i na początku 2015 roku. Zawęziło mi to poszukiwania do kilku hodowli. Oczywiście weszłam na strony internetowe wszystkich interesujących mnie hodowli. Jednak często informacje umieszczane na stronach nie są aktualizowane. Zdarza się też, że hodowcy nie są w pełni „zinformatyzowani”. Dlatego warto zadzwonić do kilku hodowców, by dowiedzieć się, czy planują mioty w najbliższym czasie.

Zależało mi, by hodowla, z której wezmę szczeniaka, była hodowlą domową. Pod tym pojęciem rozumiem, że psy mieszkają z właścicielami w domu i uczestniczą w ich codziennym życiu. Chodzi mi głównie o to, by psiak od początku był prawidłowo socjalizowany i miał styczność z sytuacjami, które spotkają go też w moim domu.

Szukałam też hodowli, która nie ma zbyt wielu psów. Osobiście uważam, że nie da się poświęcić odpowiedniej ilości czasu każdemu psu, gdy ma się ich 10, 20… i więcej. Kolejnym kryterium było zdrowie psów. Ponieważ wyżły potrafią cierpieć na dysplazję, zwróciłam szczególną uwagę na to, by potencjalni rodzice mojego szczeniaka nie mieli z tym kłopotu.

W dalszej kolejności patrzyłam na wyniki wystawowe i użytkowe psów. Oczywiście są one ważne i dużo mówią o psie. Zwierzak, który ma wady wrodzone, jest chory, boi się strzału, jest zbyt agresywny, lub bojaźliwy, nie odniesie dużych sukcesów. Jednak ilość psów z tytułami jest tak duża, że zawsze znajdziemy „szczeniaki po championach”. Dlatego ważniejsze były dla mnie inne kryteria. Ostatecznie wybraliśmy hodowlę Atria Cordis, która ma dla mnie same plusy. Prowadzą ją młodzi ludzie, którzy mają ogromną pasję i wiedzę dotyczącą tej rasy. Właściciel hodowli jest weterynarzem. Można więc porozmawiać o chorobach typowych dla rasy i o tym jak sobie z nimi radzić. Można też wymienić zdanie na temat żywienia itp. Szczeniaki trzymane są w domu i od najmłodszego socjalizowane z innymi psami, ludźmi i małymi dziećmi. Ucieszyło mnie też, że szczeniaki oswajane są ze strzałem. Mam nadzieję, że to zaprocentuje w przyszłości na próbach polowych i podczas Sylwestrów 🙂 .

W hodowli są obecnie trzy suki i dwa psy. Całkiem niezłe stado ale dość małe, by starczyło czasu na prawidłową opiekę i szkolenie wszystkich psów. Do tego planowany miot ma się pojawić już niedługo, bo na początku grudnia! Rodzicami szczeniąt będą, obecna zwyciężczyni świata (!) Grace Kelly Aria Cordis oraz piękny i utytułowany One In A Milion Imerium Star. Na pierwszą wizytę u hodowców umówiliśmy się jeszcze przed urodzeniem szczeniaków. Myślę, że to świetny pomysł żeby poznać rodziców szczeniąt i zobaczyć w jakich warunkach żyją. To też świetna okazja, by hodowcy poznali się z przyszłymi właścicielami psiaków i wymienili się doświadczeniami.

jak wybrać hodowlę 3
Przyszła mama – Grace Kelly Atria Cordis
jak wybrać hodowlę 4
Ja i Grace Kelly Atria Cordis
jak wybrać hodowlę 5
Babcia szczeniaków – Bromhund Werwa

Akurat w tym samym dniu, w którym odwiedziliśmy hodowców, umówieni byli właściciele ze szczeniakami z poprzednich miotów. Przyjechali by nauczyć się jak wystawiać swoje psiaki. Oczywiście zostałam dłużej, by trochę się przypatrzeć i podszkolić.

jak wybrać hodowlę 6
jak wybrać hodowlę 7
jak wybrać hodowlę 8

Jeśli hodowca nie chce pokazać suki jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że ma coś do ukrycia. Takiej hodowli nie należy ufać. Na szczęście nasi hodowcy są przemiłymi ludźmi, chętnie pokazują swoje psy i opowiadają o nich. Już się nie mogę doczekać szczeniaków 🙂

jak wybrać hodowlę 9
Bromhund Werwa