Zabawy węchowe są świetnym sposobem na spędzanie czasu z psem. Pomagają wyciszyć psiaka, rozwijają jego kreatywność i stanowią dla niego wyzwanie umysłowe. Dziś chciałabym zaproponować wam trzy proste zabawki, które bez problemu możecie przygotować w domu.

Otwarta księga

Do tej zabawki potrzebne będą jedynie psie jedzenie lub smakołyki i niepotrzebny magazyn, gazetka sklepowa lub coś podobnego. Otwieramy magazyn w połowie i mniemy środkowe strony. To samo robimy z kilkoma kolejnymi stronami, aż uzyskamy coś na kształt otwartej książki. Pomiędzy pomięte strony wsadzamy smakołyki i tak przygotowaną zabawkę dajemy psu do rozpracowania.

zabawy węchowe

Boisz się, że pies podrze magazyn? Niepotrzebnie. Psy uwielbiają gryźć, memłać i rozdzierać różne rzeczy. Pozwala to zaspokoić ich naturalne potrzeby, które kiedyś zaspokajane były poprzez polowanie, rozrywanie i zjadanie upolowanej zwierzyny. Teraz podajemy psu gotowe posiłki, których pochłonięcie nie jest dla psa ani żadnym wyzwaniem, ani specjalną frajdą. Porozrywanie magazynu i wyszukanie w jego trzewiach jedzenia jest świetnym sposobem na rozładowanie nadmiaru psiej energii. Dzięki temu jest szansa, że wasze kapcie, poduszki czy meble pozostaną nieruszone.

Łańcuchowe spaghetti

Do tej zabawki przyda się miska, jedzenie psa lub jego ulubione smakołyki oraz plastikowy łańcuch. Wkładamy go do miski, rozsypujemy ulubione smakołyki psiaka lub jego jedzenie i zabawka gotowa. Pies będzie musiał teraz wykombinować jak dostać się do smakołyków. Jedne psiaki metodycznie przeszukują zawartość miski starannie odgarniając pyskiem łańcuch. Inne wolą pozbyć się łańcucha z miski i dopiero potem zajmują się wyjadaniem smakołyków. Pamiętajcie, że każde rozwiązanie jest równie dobre. Nie podpowiadajcie psu i nie rozwiązujcie zadania za niego.

zabawy węchowe

Ta zabawka świetnie sprawdzi się jako miska spowalniająca jedzenie dla psich łakomczuchów. Trzeba pamiętać, że pospieszne łykanie jedzenia wraz z powietrzem może doprowadzić do wzdęć, bólów brzucha, a w skrajnym wypadku nawet do śmiertelnego dla psów skrętu żołądka. Dbajmy więc o to, żeby nasze psy jadły spokojnie i powoli.

Koktajl Mołotowa

Do przygotowania tej zabawki przyda nam się plastikowa butelka, kawałek szmatki i ulubione smakołyki psa lub jego jedzenie. Opcjonalnie możemy wykorzystać też kawałek sznurka i nożyczki. Wsypujemy smakołyki do butelki. Następnie wpychamy do niej kawałek materiału tak, by końcówka nieznacznie wystawała. Pies będzie musiał oczywiście wyciągnąć szmatkę z butelki zanim dostanie się do nagrody. Tak przygotowaną zabawkę dajemy psu do rozpracowania.

zabawy węchowe

Można ją po prostu przytrzymać psu ręką lub przymocować do jakiegoś stabilnego mebla lub drzwi. W tym celu robimy małe otwory blisko dna butelki i przewlekamy przez nie sznurek. Następnie końce sznurka przywiązujemy do mebla. Trzeba jednak pamiętać, że duży pies potrafi naprawdę mocno pociągnąć za butelkę. Zabawka musi być dla psa przede wszystkim bezpieczna. Jeśli masz małego psa możesz pokusić się o przywiązanie zabawki na przykład do klamki od drzwi. Przy większych psach proponuję jednak trzymać butelkę w dłoni.

Mam nadzieję, że te nowe pomysły na zabawy węchowe się wam spodobają. Piszcie koniecznie w komentarzach, które pomysły wypróbowaliście i które zabawki podobają się waszym psiakom najbardziej.