Zabawy węchowe

Najważniejszym zmysłem psa jest węch. Każde ćwiczenie, w którym pies może wykorzystać swój nos ma całą masę zalet. Po pierwsze węszenie sprawia, że psy uspokajają się i koncentrują na zadaniu. Wspólna praca węchowa poprawia relacje i zaufanie psa do właściciela. Pracując nosem psy zyskują też pewność siebie. Praca węchowa potrafi też nieźle psa zmęczyć. Dlatego na długie zimowe wieczory, gdy ciemno i zimno i spacerów jakby mniej, polecam kilka prostych zabaw węchowych.

Zabawa 1 „Zgaduj Zgadula”

Zabawy węchowe w domu

Jest to dobra zabawa dla psów, które dopiero zaczynają pracować nosem. Psy szybko uczą się zasad tej gry i nie wymaga ona żadnych szczególnych umiejętności. Wystarczy, że przygotujecie ulubione smakołyki waszego psa i schowacie jeden smakołyk w dłoni. Pokazujecie psu obie dłonie zaciśnięte w pięści. W jednej z nich jest smakołyk, druga dłoń jest pusta. Zadanie polega na tym, by pies wskazał nosem, lub łapą, w której ręce znajduje się smakołyk.   Oczywiście, jeśli pies wskaże odpowiednią rękę, pies dostaje smakołyk. Jeśli jednak pies się pomyli i wskaże złą dłoń, nie dostaje smakołyka i zabawa zaczyna się od nowa. Pamiętajcie, by nie chować smakołyka zawsze w tej samej dłoni. Wasze psiaki są mądrzejsze niż wam się wydaje i szybko nauczą się, że nawet nie ma co węszyć, bo nagroda jest zawsze schowana np. w prawej dłoni.

Zabawa 2 „Szukanie z przeszkodami”

Zabawy węchowe w domu

Do kolejnej zabawy przyda nam się kilka rekwizytów. Potrzebna będzie miska, pudło, lub jakieś inne naczynie, oraz coś co będzie stanowiło przeszkodę w poszukiwaniach smakołyków. Mogą to być plastikowe piłki, tekturki po papierze toaletowym, szyszki, lub zmięte kawałki gazety. Ważne, by były to elementy bezpieczne dla psa, nietoksyczne i trudne do połknięcia.

Zabawy węchowe w domu

Do miski/pudła wrzucamy przeszkadzajki i garść smakołyków. Oczywiście zadaniem psa będzie wydobycie smakołyków z miski. Zadanie wydaje się być proste, ale buduje w psie sporo pewności siebie. Ostatecznie to on sam wydobył smakołyki z miski, a może nawet wykombinował, że łatwiej dostać się do smakołyków, gdy wyjmie się z pudła kilka przeszkadzajek.  

Zabawa 3 „Szukanie pod pojemnikami” dla początkujących

Zabawy węchowe w domu

Do tej zabawy używam pachołków piłkarskich, ale lepsze mogą okazać się zwykłe pudełka po jogurcie, lub doniczki. Ważne by pojemniki były dość podobne do siebie. By ułatwić psu zadanie możecie zrobić w dnie pojemników małą dziurkę, przez którą będzie się wydobywał zapach. Zadanie polega na znalezieniu smakołyków ukrytych pod jednym z pojemników. Jeśli wasz pies nie zna tej zabawy, możecie dla ułatwienia zacząć od dwóch pojemników i stopniowo zwiększać ich ilość. Gdy tylko pies znajdzie odpowiedni pojemnik, odkrywacie go i psiak może zjeść znalezione smakołyki.

Zabawa 4 „Szukanie pod pojemnikami” dla średnio zaawansowanych

Zabawy węchowe w domu

Jeżeli wasz psiak zrozumiał już, o co chodzi w tej zabawie, możecie nauczyć go, by w jakiś konkretny sposób zaznaczał prawidłowy pojemnik. Ja nauczyłam Wektora, by warował przy pojemniku ze smakołykami, ale możecie w podobny sposób nauczyć psa, by siadał, dawał głos itp. Wystarczy, że wydacie komendę, np. waruj, w momencie, gdy pies wywęszy smakołyki. Odkryjcie pojemnik i dajcie nagrodę psu dopiero gdy zawaruje. Po kilku powtórzeniach pies zrozumie, że jeśli chce szybko dostać nagrodę musi szybko odszukać i zaznaczyć odpowiedni pojemnik.

Zabawa 5 „Szukanie pod pojemnikami” dla zaawansowanych

Zabawy węchowe w domu

Nie zaczynajcie tej zabawy, jeśli wasz pies nie pojął jeszcze wcześniejszych jej etapów. Wersja „dla zaawansowanych” jest dość trudna i wymaga już pewnej praktyki. Tym razem pies nie będzie szukał smakołyków, a jakiegoś innego zapachu. Ja wybrałam łatwo dostępny zapach herbaty, ale możecie nauczyć wasze psy szukać innego zapachu. Trzeba pamiętać, że jest kilka zapachów, za którymi psy nie przepadają np. zapach octu, alkoholu, cytrusów, ostrych przypraw itp. Wybierzcie więc w miarę neutralny zapach dla swojego psa. Zabawa polega na tym, że pies musi znaleźć ten neutralny zapach, by dostać nagrodę. Nagrodą mogą być smakołyki, lub jeśli wasz pies woli, zabawa ulubionym szarpakiem. Oczywiście przed przystąpieniem do szukania wasz pies musi wiedzieć, czego tak właściwie ma szukać. Ja mam w tym celu przygotowaną drugą torebkę z herbatą, którą daję Wektorowi powąchać zanim wydam komendę „szukaj”.

Zabawa 6 „Szukanie pod pojemnikami” dla ekspertów

Zabawy węchowe
W jednym pojemniku chowam herbatę…
Zabawy węchowe
…a w pozostałych smakołyki

Jeżeli wasz psiak już doskonale umie znaleźć nowy zapach pod pojemnikami, możecie mu to zadanie nieco utrudnić. Wystarczy, że pod jednym pojemnikiem schowacie herbatę, a po innymi smakołyki. Dajcie psu powąchać zapach, którego ma szukać i wydajcie komendę „szukaj”. Jeśli pies wskaże pojemnik ze smakołykami nie dostanie nagrody. Natomiast jeśli wskaże pojemnik z herbatą, należy mu się nagroda i solidna pochwała. Mam nadzieję, że podsunęłam wam kilka fajnych pomysłów na zabawy z psem w domu. Zima nie musi być czasem przeleżanym na kanapie 😉 Jeśli coś opisałam niejasno może ten filmik rozjaśni wątpliwości.