"Zapomniany język psów w praktyce" recenzja

 

Jest to druga część, lub jak kto woli uzupełnienie, książki “Zapomniany Język psów” autorstwa Jan Fennell. Kolejne rozdziały opisują jak powinniśmy postępować ze szczeniakiem w pierwszych dniach jego życia, by zbudować prawdziwą więź. Wszystkie rady oparte są o teorię, według której pies i człowiek stanowią stado podobne do stada dzikich wilków.

 

"Zapomniany język psów w praktyce" recenzja

 

Według autorki receptą na większość problemów związanych z psim zachowaniem jest stosowanie czterech prostych rytuałów. Po pierwsze rytuał powrotu do stada. Po powrocie do naszego psa powinniśmy przez kilka minut całkowicie go ignorować. Pokazujemy mu w ten sposób, że jesteśmy osobnikami alfa i możemy wychodzić i wracać kiedy nam się podoba.
Drugi rytuał związany jest z jedzeniem. Według autorki powinniśmy stosować tzw. “pozorowane jedzenie”. Polega to na jedzeniu małej przekąski zanim podamy psu jego miskę. Ma to na celu oczywiście podkreślenie naszej pozycji alfa w stadzie.
Trzeci rytuał związany jest z sytuacjami zagrożenia. W takich sytuacjach to osobnik alfa decyduje jak powinno zachować się stado. Czy trzeba uciekać, czy podjąć walkę? W codziennym życiu sytuacjami zagrożenia dla psa może być np. sytuacja, w której do naszego domu przychodzą goście.
Ostatni rytuał związany jest z polowaniem, czyli w naszym przypadku ze spacerem. Osobnik alfa decyduje kiedy stado rusza na polowanie i w jakim kierunku się przemieszcza. Dlatego według Jan powinniśmy zawsze kontrolować kiedy wychodzimy na spacer, kto pierwszy przekracza próg, oraz w którą stronę i w jakim tempie idziemy.
"Zapomniany język psów w praktyce" recenzja
Jak już pisałam w poprzedniej recenzji dowiedziono, że nie można porównać relacji pies – człowiek z relacjami panującymi w stadzie wilków. Dlatego wiele rad, a zwłaszcza ich uzasadnień, wydaje się być nieco bezsensowna. Mimo to w książce możemy znaleźć wiele ciekawych porad, które możemy zastosować na co dzień.
"Zapomniany język psów w praktyce" recenzja
Dowiemy się z niej między innymi, jak wybrać psa i skąd go wziąć, jak przygotować się na przybycie szczeniaka do domu oraz jak zapoznać psa z nowym otoczeniem. Autorka pokazuje też techniki pracy z kilkoma psami na raz. Jan prowadziła program telewizyjny pod tytułem “Zapomniany język psów”, gdzie pomagała właścicielom psów poprawić zachowanie ich podopiecznych. W książce autorka podaje wiele ciekawych przykładów ze swojej praktyki. Pokazuje też techniki uczenia psa podstawowych komend, takich jak “siad”, “noga”, “zostań”, czy “do mnie”.

 

"Zapomniany język psów w praktyce" recenzja

 

Osobiście książka “Zapomniany język psów w praktyce” trochę mnie rozczarowała. Nie dowiedziałam się z niej dużo więcej niż z pierwszej książki Jan. Nie do końca zgadzam się z jej teorią człowieka jako przywódcy stada, osobnika alfa itp. Jednak podoba mi się koncepcja ustalenia jasnych zasad i egzekwowanie tych zasad bez użycia siły. Dlatego oceniam książkę jako dobrą, wartą polecenia i przyznaję jej trzy gwiazdki.
★★★✰✰