Szarpak jest bardzo fajnym sposobem nagradzania psa. Używam go szczególnie często w sytuacjach, gdy chcę odwołać mojego psa od zabawy z innym psiakiem. W tej sytuacji jedzenie często nie wystarcza. Mój pies nie chce przecież jeść. Chce się bawić, więc jako nagrodę oferuję mu zabawę, ale ze mną 😀 O tym jak nauczyć psa zabawy szarpakiem, pisałam już tu.

Samodzielne wykonywanie zabawek dla psów ma całą masę zalet. Po pierwsze można stworzyć dokładnie taką zabawkę, jaką się chce. Można wybrać materiały, kolory itp. Po drugie można wykorzystać masę rzeczy, które normalnie wylądowałyby w koszu. Oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale i środowisko. Samodzielne wykonanie zabawki daje też masę frajdy i jest fajnym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia. Dziś chciałabym pokazać wam kilka sposobów na to, jak zrobić szarpak dla psa.

Do zrobienia szarpaka potrzebne będą:

  • materiał (koc polarowy, duży ręcznik, szlafrok, T-shirt itp.)
  • nożyczki
  • około 20min wolnego czasu

Dodatkowo możecie przygotować:

  • piłkę dla psa
  • mop z frędzlami, kawałek sztucznego futra, lub inne zachęcacze (liczę na waszą kreatywność ;))
  • nitkę i igłę
Jak zrobić szarpak dla psa
Tylko tyle potrzeba, by zrobić super szarpak dla psa

Jak zrobić szarpak dla psa

Zaczynamy od wycięcia długich pasków materiału o szerokości około 6cm. Po zapleceniu szarpaka zostanie wam tylko 1/3 oryginalnej długości. Czyli jeśli wyjściowe paski mają 120cm to gotowy szarpak będzie miał około 40cm długości. W zależności od tego jak dobierzecie kolory pasków, możecie zrobić szarpak w jednym, dwóch, trzech, lub czterech kolorach. Ja pokażę wam jak zrobić szarpak dwukolorowy, ponieważ na dwóch kolorach chyba najłatwiej pokazać jak to wszystko powinno być pozaplatane.

Po wycięciu pasków łączymy ich końce i związujemy razem. Od tego supła zaczniemy zaplatać szarpak. Na początku to zaplatanie może wydawać się nieco skomplikowane, ale po kilku pierwszych węzłach wszystko staje się dużo prostsze i zaczyna iść sprawniej. Zaplatanie zaczynamy od ułożenia pasków w krzyż. Żeby wszystko było dla was bardziej czytelne granatowe paski ułożyłam w pionie, a żółte w poziomie. Zawsze staram się używać koloru niebieskiego i żółtego w zabawkach dla psów, ponieważ te kolory są najlepiej rozróżniane przez psy.

Jak zrobić szarpak dla psa
Początek zaplatania szarpaka

Następnie żółty pasek znajdujący się po prawej stronie przekładam nad górnym granatowym paskiem tworząc pętlę. Analogicznie żółty pasek znajdujący się po lewej stronie przekładam nad dolnym granatowym paskiem tworząc kolejną pętlę. Połowa zadania już za nami 😀

Jak zrobić szarpak dla psa
Pierwszy etap zaplatania szarpaka

Teraz zajmiemy się granatowymi paskami. Ten znajdujący się na górze przekładamy nad żółtym i przez dolną pętlę.

Jak zrobić szarpak dla psa

Granatowy pasek z dołu przekładamy analogicznie nad żółtym i przez górną pętlę.

Jak zrobić szarpak dla psa

Uff najtrudniejsze już za nami 😀 Teraz wystarczy zacisnąć paski i powstanie nam węzeł w kolorach szachownicy. Proponuję zaciskać węzeł symetrycznie łapiąc raz za granatowe paski, raz za żółte. Wtedy wszystko ładnie i równo się nam zaciśnie. Jeśli chcecie, by szarpak był elastyczny i pracował podczas zabawy, proponuję nie zaciskać węzłów zbyt mocno. Na tym etapie powinniście uzyskać coś takiego.

Jak zrobić szarpak dla psa

I to w zasadzie cała filozofia 😀 Teraz trzeba powtarzać procedurę tak długo, aż skończy się wam materiał. Na końcu możecie zawiązać kolejny supeł i już macie całkiem fajny materiałowy szarpak dla psa. Jeśli jednak chcecie czegoś więcej…

Jak dobajerować szarpak dla psa

Jeśli szarpak w formie kolorowej liny to dla was za mało. Możecie dodać do niego całą masę różnych gadżetów. Na początek możecie wziąć gumową piłkę, lub piłkę od tenisa, albo dowolną inną piłkę, którą wasz psiak lubi się bawić. Wystarczy naciąć ją w dwóch miejscach, przewlec przez szarpak, zawiązać końce i już mamy bardzo fajną zabawkę z piłką.

Do końca szarpaka można też doszyć różnego rodzaju zachęcacze. Ja użyłam zwykłego mopa do czyszczenia podłogi, ale możecie wykorzystać sztuczne futerka, lub frędzle wycięte z resztek ubrań. Doszywamy je po prostu mocno do końcówek zaplecionej wcześniej liny i już mamy super zabawkę dla psa.

Możecie więc zrobić:

  • samą linę
  • linę z piłką
  • linę z mopem/frędzlami
  • linę z piłką i mopem/frędzlami
Tak prezentuje się gotowy szarpak

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zainspiruje was do zrobienia własnego szarpaka dla psa. Pochwalcie się koniecznie w komentarzach co udało wam się stworzyć i czy zabawka spodobała się waszemu psu. Bądźcie kreatywni 😀